NGAWANG KELDRON

22-letnia Tybetanka
mniszka klasztoru Garu

wiezien sumienia

wiezien specjalnej troski Polskiej Grupy 2 Amnesty International

 

NGAWANG KELDRON, 22-letnia mniszka buddyjska z klasztoru Garu, na polnoc od Lhasy, od roku 1950 - stolicy Autonomicznego Regionu Tybetu w Chinskiej Republice Ludowej, zostala aresztowana wraz z dziesiecioma innymi mniszkami 14 czerwca 1993. Przed wstapieniem do klasztoru wiele lat wczesniej dziewczynka nosila imie Goekyi.

Mniszki zostaly aresztowane w Lhasie pod zarzutem udzialu w pokojowej manifestacji na rzecz niepodleglosci swojego kraju. zadne zrodla nie potwierdzaja faktu, jakoby tego dnia miala miejsce w Lhasie jakakolwiek manifestacja. Przypuszczalnie mniszki zostaly aresztowane, zanim zdazyly przystapic do pokojowego protestu. Rozprawa sadowa, ktora w Chinskiej Republice Ludowej w niczym nie przypomina wymiaru sprawiedliwosci, odbyla sie w niewiadomym terminie, a wyroki obejmuja od dwoch do siedmiu lat wiezienia. Najmlodsza w tej grupie aresztowanych, Ngawang, otrzymala wyrok pieciu lat pozbawienia wolnosci. Wyroki nie byly podane do publicznej wiadomosci.

Mniszki zostaly umieszczone w wiezieniu Drapchi w Lhasie, znanym oficjalnie jako Wiezienie Nr 1 Autonomicznego Regionu Tybetu. Przetrzymuje sie tam wiezniow "politycznych", ktorych sprawy uwaza sie za najpowazniejsze. Warunki panujace w tym wiezieniu sa niewyobrazalnie trudne, stosowanie tortur nie jest odosobnione.

Wedlug nieoficjalnych zrodel, w lutym 1994 w wiezieniu Drapchi przebywalo 255 wiezniow traktowanych jako "polityczni", w wieku od 16 do 83 lat. Ich zdecydowana wiekszosc stanowili mnisi i mniszki - wyznawcy Buddy, wierni naukom Dalai Lamy, kultywujacy religie i bogata kulture tego kraju, przeciwstawiajacy sie swoja postawa, bez stosowania przemocy, wyniszczaniu kultury tybetanskiej i eksterminacji rodowitych mieszkancow Tybetu. Wsrod 68 wiezniarek w lutym 1994 w Drapchi przetrzymywano 66 mniszek.

Amnesty International, jak zawsze skrupulatnie badajac przypadki osob aresztowanych 14 czerwca 1993, nie stwierdzila, by Ngawang Keldron kiedykolwiek uciekala sie do przemocy lub naklaniala do jej stosowania. Amnesty International jest zdania, ze Ngawang Keldron jest wiezniem sumienia i wzywa do jej natychmiastowego uwolnienia bez stawiania jej jakichkolwiek warunkow.

Amnesty International zajmuje sie poszczegolnymi przypadkami lamania praw czlowieka i jednoczesnie nie zajmuje stanowiska w kwestiach politycznych, czyli takze w sprawie niepodleglosci Tybetu.

 

Powrot do menu Po chinsku     Powrot do strony glownej